Co škodí v těhotenství – jaká je vhodná péče o těhotné tělo?

Od prvního okamžiku, kdy se dozvíte, že jste těhotná, začnete shromažďovat různé informace o těhotenství, vývoji plodu apod. Nákupu nějaké té odborné literatury se neubráníte, přesto však budete pátrat i na internetu a i vaše okolí vás zahrne ‘’osvědčenými’’ tipy. Jenže právě internet a zaručené rady sousedek, vás mohou v mnohém zcela neprávem vystrašit.

Už jen samotný rozhovor s kamarádkou, může vést ke špatnému pocitu. Připravili jsme pro vás seznam odpovědí na nejčastější otázky těhotných žen týkajících se zkrášlovacích procedur a jejich účinků na vývoj miminka.

 

Otázka: Mohu se v těhotenství opalovat?

Odpověď: Opalování je celkově považováno za nezdravou zálibu, zvyšuje totiž procento rizika onemocnění rakovinou kůže. Naprostým základem je použití kvalitního  opalovacího krému s vysokým UV faktorem ochrany. I v případě, že vás neodradí od ‘’smažení’’ na sluníčku strach z rakoviny, měl by vás přesvědčit fakt, že tato činnost je nebezpečná i pro vaše dítě. Opalování zvyšuje tělesnou teplotu, která miminku ve vývoji rozhodně nesvědčí.

Rada: Není nutné, aby jste léto prožila schované mezi zdmi vašeho domova. Stačí, když se nebudete záměrně vystavovat slunečním paprskům a budete dbát na pravidelnou aplikaci kvalitního opalovacího krému.

 

Otázka: Mohu si dopřávat saunu, vířivku, pobyt v páře?

Odpovědí je rezolutní ne! Pobyt ve vysokých teplotách si nepříznivě hraje s vaší termoregulací. Odborníci varují, že návštěvy sauny, vířivky, páry, ale i příliš horké koupele doma souvisí s vrozenými vadami narozených dětí, zvláště v období prvního trimestru! V případě, že si nechcete relaxaci v teplé vodě odpustit, pak udělejte kompromis. Nahraďte horkou vodu za příjemně teplou a zvolte pozici, během níž budete mít ruce, ramena a kolena nad hladinou. Tím se vaše tělesná teplota nezvýší na nebezpečnou hodnotu.

Otázka: Mohu jít na masáž?

Odpověď: Těhotenství dá občas ženě zabrat, tak proč si nedopřát uvolňující masáž! Svému tělu ulevíte od bolestí zad i nohou, odpočinete si a vaše tělo se prokrví. Při výběru maséra je nutné věnovat pozornost tomu, zda má dotyčná osoba osvědčení potvrzující odbornost.

 

Otázka: Neuškodí mi depilace?

Odpověď: Odstraňování chloupků pomocí depilačních krémů není nijak nebezpečné, nutností je pouze pečlivé omytí a následná hydratující péče. Při depilaci voskem nebo depilačním strojkem ovšem vzniká určitá míra rizika. Pokud jste na tento způsob odstranění chloupků zvyklá, pak by neměl nastat problém, ale v případě prvního zkušení se může stát, že překročíte svůj práh bolesti a spustí se vám kontrakce (platí pro pokročilé těhotenství). Ale i v případě prvních měsíců, může být depilace nepříznivá. Miminko vnímá vaší bolest a to může vést k různým komplikacím.

 

Otázka: Mohu si barvit vlasy?

Odpověď: Svěření, že si stále necháváte své vlasy obarvovat i přes to, že jste těhotná, může s mnoha lidmi praštit o zem. Ve skutečnosti to však žádná tragédie není. Barvy na vlasy obsahují mnoho chemických látek, ale dosud se neověřil fakt, že by tyto látky nějak ohrožovaly zdraví vašeho dítěte. Pro váš osobní klid ovšem můžete s barvením vlasů vyčkat do doby než překlenete druhý trimestr, v té době jsou již všechny orgány dítěte plné vyvinuté.

Rada: Agresivní barva nebo melír, mohou být nahrazeny šetrným melírem, který dodá vlasům barvu i krásný lesk.

 

Otázka: Mohu si dopřávat manikúru a pedikůru?

Jestli si můžete něco dopřát se skutečně velikou intenzitou, pak je to pedikůra. Péče o nohy je v těhotenství doporučována a nemusí se jednat pouze o pedikůru, i masáže mají příznivý vliv. Těhotenství navíc zlepší celkový stav nehtů, jejich kvalita je cítit i vidět. Nehty jsou pevné, lesklé a netřepí se. V případě úpravy nehtů v podobě lakování nebo “gelovek“ je třeba zkusit, zda se vám nebude dělat z pachů chemie špatně.

 

Otázka: Je vhodné bělení zubů?

Odpověď: Zuby jsou v těhotenství mnohem citlivější a náchylnější k tvorbě kazů a zánětů dásní. Proto je vhodné nechat vybělení chrupu na dobu po těhotenství i kojení.

Rada: Profesionální dentální hygiena vykouzlí nejen dokonale čistý chrup, ale i o odstín bělejší úsměv.

Zanechte komentář