Cvičení v těhotenství

V případě, že jste závislá na denních dávkách pohybu, pak se budete jistě nepochybně zajímat o to, zda můžete cvičit i během těhotenství. To záleží na tom, zda sport nebo cvičení, které chcete dělat je bezpečné pro vás i dítě.

Cvičení je obvykle velice prospěšné pro celkové zdraví těla a relaxaci, ale některé typy pohybu jsou pro období těhotenství příliš tvrdá, pro plod i tělo plná nárazů. Zjistěte, které cvičení je pro vás vhodné!

 

Proč nepřestat cvičit!

Obvykle není žádný důvod k tomu, aby jste se vzdala svého cvičení, pokud vaše těhotenství nedoprovází komplikace. Cvičení vás naopak udrží ve formě a tělesné i psychické pohodě, nejen vás i vaše dítě bude pociťovat, že jste duševně v klidu a pohodě. To bude samozřejmě příznivě ovlivňovat i jeho vývoj. Nicméně jsou sporty, které nejsou v době těhotenství vůbec vhodné. Jsou to různé rizikové sporty a cvičení plná nárazů.

 

Kterému cvičení je nutné se vyhnout?

I v případě, že vaše těhotenství nedoprovází žádné zdravotní komplikace, je třeba se vyhnout zejména sportům cvičení, př kterých hrozí pád. Dokonce, i když jste v daném sportu vysoce pokročilá, je doporučováno vynechat například lyžování, horolezectví, jízda na koni. Vhodný není ani nárazový pohyb, což je například box, běh, týmové a bojové sporty. Vyhněte se cvičení, při kterém je zvýšené riziko pádu nebo jiného zranění!

 

Doporučené cvičení a pohyb v těhotenství

Plavání: Ať už jste dobrý plavec nebo ne, tuhle aktivitu rozhodně za hlavu naházejte. Je to skvělá náhrada za mnoho sportů a zároveň šetrná k plodu, žádné nárazy, pády apod. kroěmtoho je plávání skvělým pomocníkem při bolestech zad. Během plavání se naučíte správně dýchat, zklidníte mysl a udržíte celé tělo v kondici.

Jóga: Pohyb, který zaručí fyzickou kondici, dobrou náladu a zmírnění bolestí a zároveň funguje i jako příprava pro porod.

Pilates: Příjemné cvičení na protáhnutí svalů a udržení fyzičky. Pomáhá učení správného dýchání a soustředěnosti.

Chůze: Nenáročný pohyb, pomáhá při bolestech zad.

 

Hlavně se nepřepínat!

V těhotenství je pohyb důležitý, ale pozor na zbytečné přepínání, které může vést ke zdravotním komplikacím vás nebo dítěte.

Jaké cvičení preferujete vy?

Zanechte komentář