Podzimní sportování s miminkem

Běh a inline bruslení s kočárkem

Zaručeným pomocníkem k dosažení pevnější a štíhlejší postavy je pravidelný pohyb. Běh a inline bruslení je na hubnutí naprosto ideální. Navíc rychlejší jízda v kočárku Vaše miminko krásně uspí či potěší. Vy jej máte pořád na očích a navíc jste oba na čerstvém vzduchu, což je pro miminko prospěšné. Zkombinujte běh s posilovacími cviky, jako je např. Plank na posílení středu těla (5 minut), výpady na zpevnění stehen a zadku (20 x 3 série) a výsledky Vás brzy potěší.

Běhejte/jezděte tempem, které Vám vyhovuje. S kočárkem Vám to možná půjde ze začátku pomaleji, ale je důležité, že sportujete. Klidně se nestyďte a v případě běhání střídejte běh s rychlejší chůzí, tzv. Indiánský běh. Naopak je tento styl pro spalování kalorií ideální varianta.

Zařaďte pohyb minimálně 3x, ideálně však 5x týdně.
Dělejte to s úsměvem. Pokud Vás baví raději plavání, tak běžte plavat. Je opravdu důležité dělat vždy to, co máte rády, abyste si ke sportu nevytvořily úplnou averzi.

Oblečení pro maminku
V chladnějším počasí pod 15°C doporučuji běžecké dlouhé kalhoty, termo triko s krátkým rukávem, funkční mikinu, případně větrovku a čepici. Kvalitní běžecká obuv s tlumením nárazů je samozřejmostí, v opačném případě si můžete způsobit velké bolesti, či dokonce zánět šlach. Pro nákup vhodné obuvi nebo bruslí doporučuji poradit se přímo v dané prodejně s odborníkem, který Vám s výběrem poradí.

Bruslíme s kočárkem

Jak obléci miminko?
Oblečte Vaše dítko tak, jako když jdete na procházku. Pokud máte ještě hlubokou korbu, miminko je pěkně schované. V případě, že Vaše dítě již sedí a navíc směrem dopředu, berte v úvahu, že vnímá proudění vzduchu stejně jako vy, ale nevydává žádnou energii, proto mu bude chladněji než Vám. Proto je vhodné mu obléct body s dl. rukávem, mikinu, bundu, kuklu nebo čepici, kalhoty a obuv. Teplo na nožičky zajistíte případně nánožníkem nebo dekou.

Kde běhat či bruslit s kočárkem?
Využít se dají sportovní dráhy, parky, ale také cyklostezky, kde se dá i bruslit.

NESMÍME ZAPOMÍNAT ANI NA VYVÁŽENOU STRAVU

Podstatná část úspěchu viditelného zpevnění tkví ve správné a pravidelné stravě. Pijte dostatek tekutin (nejlépe čistou vodu) 2-3 litry denně. Nejpozději hodinu po probuzení je vhodné se nasnídat, následně jíst po 3 hodinách a poslední jídlo si dát nejpozději hodinu před spaním. Jako přílohu se doporučují např. brambory, celozrnné těstoviny, rýže nebo bulgur. Na večeři však snižte příjem přílohy (sacharidů) na polovinu oproti obědu.

Tip na zdravý jídelníček:
– snídaně: jogurt a cereálie nebo celozrnné pečivo, šunka a zelenina
– svačina: ovoce nebo jogurt
– oběd: maso, příloha a zelenina
– svačina: celozrnné pečivo, šunka a zelenina
– večeře: maso, příloha a zelenina
– druhá večeře: šunka a zelenina

Množství surovin závisí na více faktorech, proto nelze napsat jednotnou gramáž příloh pro všechny maminky. Některé by měly málo, pro jiné by toho bylo zbytečně moc. V případě zájmu o jídelníček na míru kontaktujte odborníky pro sestavení správného stravovacího plánu.

Několik rad na závěr:

  • Vyřaďte bílé pečivo, sladkosti a alkohol.
  • Nejezte u televize, ale vnímejte, co jíte a vychutnávejte si to.
  • Nevynechávejte jídlo, pokud bude Vaše tělo hladovět víc jak 4 hodiny, začne si automaticky následný příjem ukládat do tukových zásob a energii si bude brát ze svalů a vy se tak nikdy přebytečných kil nezbavíte.
  • Raději navyšte množství zeleniny k jednotlivých porcím, než přidávat sacharidy (příloha např. těstoviny, pečivo).
  • Nikdy si nechystejte jídlo, pokud jste už hladoví. Měli byste tendenci si porci automaticky navyšovat, stejně tak se nedoporučuje nakupovat s prázdným žaludkem. Člověk má nutkání nakupovat víc, než je potřeba. Pamatujte, co nenakoupíte v obchodě, nebude Vás doma lákat.
  • Vyvarujte se dietám, zbytečně se budete trápit a jakmile začnete jíst tak, jak jste byly zvyklé, kila se vrátí zpět.
    Vyhýbejte se polotovarům a nekvalitním potravinám. Kupujte např. šunku s nejvyšším podílem masa, celozrnné těstoviny apod.
    Dostatečně odpočívejte. Pokud to nejde v noci, spěte přes den, když jde i Vaše dítě spát.

Zanechte komentář