Ach ty strie

Strie, vedle celulitidy, představují jeden z nejčastějších kosmetických problémů (především u žen). Většinou bývají spojovány s těhotenstvím, ale mohou se objevovat i v případech, pokud člověk rychle přibral na váze. Jsou to malé jizvičky, které se objevují na povrchu pokožky, především pak v problémových partiích. Není možné se jich úplně zbavit, dá se jim však předcházet, nebo je částečně eliminovat. Na trhu lze zakoupit celou řadu krémů, které pomáhají při jejich blednutí, velkou úlohu má také strava, která je někdy přehlížena. Do jídelníčku je potřeba zařadit potraviny s vysokým obsahem kolagenu. A které to jsou?

Ústřice obsahují velké množství zinku, který je potřeba na snížení výskytu strií. Hraje totiž poměrně velmi důležitou úlohu při udržování zdravé pokožky. Je nezbytný pro tvorbu kolagenu. Bez jeho přítomnosti kolagen slábne a pokožka se tak stává ke striím náchylnější.

Olejnaté ryby obsahují omega 3-  mastné kyseliny a vitamín E, což jsou živiny, které pomáhají udržovat normální strukturu buněk. Pokud zvýšíte příjem omega  – 3 mastných kyselin, zlepší se pružnost pokožky. Do jídelníčku tedy zařaďte lososa, sardinky, makrely a sledě.

Mrkev – vaše pleť a kůže potřebuje dostatečné množství beta karotenu, jehož vynikajícím zdrojem je právě mrkev.

Citrusové plody – především pomeranče, limetky a citrony jsou výborným zdrojem vitamínu C, při jeho nedostatku dochází ke zhoršování strií. Tento vitamín je totiž důležitý pro tvorbu kolagenu.

Borůvky – tyto bobule jsou vynikajícím zdrojem antioxidantů, bohaté jsou především na bioflavonoidy, které posilují pojivovou tkáň a snižují výskyt strií.

Zelená zelenina – obsahuje vitamín A, který je důležitý pro zdravou pleť. Také je užitečná při tvorbě nových kožních buněk. Měla by se objevovat ve vašem jídelníčku každý den.

Ořechy – obsahují velké množství vitamínu E, který ovlivňuje vzhled pokožky.

Strie v těhotenství

Kůže se, díky rychlému nárůstu bříška, nedokáže dostatečně napínat. Tím pádem praskají elastická vlákna a vznikají drobné trhlinky. Zvýšenou péči však musíme tělu věnovat již od počátku těhotenství. Existuje celá řada přípravků k promazávání pokožky. Pomáhají ji zvlhčovat a podporují její pružnost.

Zanechte komentář