Jak na klidné těhotenství

U lékaře jste se právě dozvěděla, že budete mít miminko. Ať je plánované či přišlo nečekané, možná se po prvotní euforii objeví obavy, zda a jak vše zvládnete. Věřte, že nejste první ani poslední – spousta maminek před vámi to také zvládla, tak proč ne vy?

Návštěva těhotenské poradny

Těhotenské prohlídky jsou pravidelné a jejich průběh se zaznamenává do těhotenského průkazu. Lékař při nich zjišťuje aktuální hmotnost, tlak, případné obtíže, laboratorní výsledky, ultrazvuková vyšetření a vše do průkazu zaznamenává.

Také dostanete informace o veškerých vyšetřeních a testech, které v průběhu těhotenství budete absolvovat.

Nemějte obavy

Nový človíček, který brzy rozšíří vaši rodinu, ve vás možná vzbuzuje počáteční obavy – změní se spousta věcí a je pochopitelné, že cítíte nejistotu. Obzvlášť v případě, že je to první miminko, které čekáte.

Pokud cítíte nejistotu, mluvte o ní s přáteli či odborníky. Úzkost a obavy se mohou projevit především u maminky, která na miminko dlouho čekala.

Ke konci těhotenství je vhodná doba pro vytipování dobrého pediatra. Dejte na doporučení známých.

Nejste nemocná

Pokud nemáte žádné potíže a cítíte se dobře, dál pracujte a věnujte se svým koníčkům, jen přidejte trochu více opatrnosti.

Také trochu upravte životosprávu – více odpočívejte, nepřepínejte se, neponocujte, kávu zkuste nahradit čajem.

Důležitý je pravidelný režim a přiměřená aktivita.

Pokud se vám střídají chutě nebo jíte něco, co jste dříve nejedla, není to nic divného.

Mohou vás čekat i další překvapení – váš oblíbený parfém najednou nevoní tak, jak by měl, cítíte úzkost ve výtahu, jste nervózní z velkého počtu lidí, hned vás vše dožene k slzám… I to se v období těhotenství může stát, vždyť hormony pracují na plné obrátky.

Mějte však na paměti, že vše, co prožíváte, prožívá plod také. Strach nebo obavy z budoucnosti jej nějakým způsobem formují. Pokud zažíváte vážné životní změny spojené s velkými emocemi, může být vaše miminko po narození více plačtivé.

Zanechte komentář