Jak se správně stravovat v období těhotenství?

Těhotenství je doba plná podivných chutí a nekonečného hladu. Není však divu, vždyť vlastně „jíte za dva“. Vaše tělo pomáhá formovat vývoj vašeho dítěte. Proto je důležitá pestrá a vyvážená strava se specifickým zaměřením na určité typy látek, které jsou důležité pro zdravý vývoj plodu.

Mezi ty nejčastější patří železo, hořčík, vitamín A, kyselina listová, draslík, bílkoviny, vápník, měď, jód či omega – 3 mastné kyseliny.

Zkuste zařadit tyto potraviny do svého jídelníčku:

Vejce – obsahují malé množství kalorií, ale vysoký obsah bílkovin. Podpoří vývoj mozku a zdravý vývoj zraku. Ideální je konzumace bílků.

Mléčné výrobky – vápník je jedním z klíčových prvků v období těhotenství, proto je velice důležitá konzumace potravin s jeho vysokým obsahem. Kromě vápníku obsahují mléčné výrobky také vitamíny A a D a bílkoviny.

Avokádo – obsahuje kyselinu listovou, která zajišťuje správný vývoj dětské neurální trubice. Vitamín C stimuluje rozvoj zdravého imunitního systému, vitamín B podpoří vývoj zdravé kožní tkáně.

Mořská sůl – ta obsahuje jeden velice důležitý prvek a tím je jód.

Ryby – a to především losos, makrela, sardinky a sleď. Obsahují omega – 3 mastné kyseliny, které jsou nezbytné pro zdravý vývoj dítěte.

Mrkev – obsahuje vitamín A, který podporuje zdravý vývoj kůže, zraku, zubů a kostí. Vláknina napomáhá správné funkci střev a zabraňuje tak tvorbě těhotenské zácpy.

Jogurty – přestože spadají do kategorie mléčných výrobků, mají jednu tělu prospěšnou látku a tou je střevní mikroflóra, která má pozitivní vliv na správnou funkci střev. Také zajišťuje správné vstřebávání živin a efektivní využívání některých důležitých vitamínů a minerálů.

Mango – toto exotické ovoce je zdrojem draslíku, vitamínu A a C. To vše podporuje správný vývoj plodu, zlepšuje krevní tlak a imunitní systém během těhotenství.

Ovesné vločky – obsahují celou řadu minerálů a především vlákninu, která podporuje nejen činnost trávicí soustavy, ale i srdce.

Ořechy – poskytují celou řadu minerálů včetně hořčíku, železa, mědi, zinku a selenu. Tyto všechny hrají důležitou úlohu při vývoji dítěte. Omega – 3 jsou důležité pro správný vývoj mozku a celé nervové soustavy.

Špenát – obsahuje celou řadu důležitých látek – vitamíny, minerály, kyselinu listovou, antioxidanty. Vysoký obsah železa pomáhá omezovat anémii a to nejen v těhotenství, ale bezprostředně i po porodu.

Kuřecí maso – obsahuje bílkoviny, které jsou nutné pro správný vývoj dítěte. Vhodné jsou i další druhy libového masa.

Zanechte komentář