Jak být správný rodič?

Výchova dítěte není jednoduchou záležitostí. Nikdo vás ji nenaučí a neřekne vám, co je správné.

Co tedy udělat pro to, aby z vás byli dobří rodiče? Jak se chovat ke svému dítěti? Přinášíme několik tipů.

  • Povzbuzujte svoje dítě

Každé díte potřebuje pro zdravý růst a vývoj nejen vaši lásku, ale i porozumění, respekt a povzbuzení. Buďte tady pro něj, dejte mu volnost (v rámci možností), chvalte ho a drobné omyly zkuste přehlédnout.

  • Jednejte s ním jako s rovnocenným partnerem

Nedávejte na jevu svoji převahu a nic si nevynucujte s pozice nadřazeného. Neuplatňujte autoritu ve smyslu toho, že jste starší a navíc ještě rodič. Nemusíte dítě považovat za dospělé, avšak autorita uplatňovaná formou násilí nemá řešení. Uvědomte si, jaký vzor dětem poskytujete a zda se náhodou nechovají tak, jak vidí u vás.

  • Pomozte jim najít vlastní cestu

Děti by měly cítit, že ve vás mají oporu a vždy ocení, pokud je nenutíte dělat něco, co jim je proti srsti, jen proto, že vy si tím plníte své nesplněné sny a přání. Zkuste je podpořit v jejich vlastní volbě, ať zkusí žít život po svém. Je docela přirozené, že děti zkouší celou řadu kroužků, hledají se a musí zjistit, co je baví.

  • Buďte tu pro ně, naslouchejte jim

Věnujte jim každý den alespoň trochu svého času, vyslechněte je, povídejte si s nimi. Jestliže budete mít přehled, snáze se vám bude, nenásilnou formou, na své dítě působit.

  • Buďte jim příkladem

Ukažte svým dětem, že je potřeba dodržovat sliby a vždy splňte to, co jste slíbili, pak to můžete očekávat i od nich.

  • Seznamte dítě se svými hodnotami

Jednou z nejdůležitějších věcí, kterou můžete vašemu dítěti předat je rozpoznání toho, co je dobré a co ne. Ukažte vašemu dítěti, na čem vám záleží a co je pro vás důležité. Pomáhejte mu zvyšovat zdravé sebevědomí.

  • Bez lásky to nejde

Dejte svému dítěti najevo, že je pro vás nejdůležitější na světě, že si vážíte jeho názoru a že mu vždy budete naslouchat.

Zanechte komentář