Příprava bydlení na příchod miminka – Co je důležité a co je už úlet?

Poslední dny těhotenství se dají prožít různě. Většina maminek však popadne chuť uklízet nebo rovnou stěhovat a malovat! Zjistěte, které přípravy jsou ještě ‘’normální’’!

Předporodní příprava bydlení na příchod miminka je pro mnohé maminky priorita číslo jedna. Můžete si říkat, že vy nebudete ta máma, kterou v posledních dnech očekávání přepadne šílenství, během něhož bude po domě pobíhat na štaflích s malířským válečkem v ruce. Přesto však očekávejte, že uklízecí maraton nastane, je to způsobeny hormony, které nutí připravit domov na příchod miminka, a to do naprosté dokonalosti. Nic by se však nemělo přehánět! Zjistěte, které přípravy jsou rozumné, a které jsou výplodem ‘’těhotného’’ mozku.

Co je skutečně potřebné?

Před novým vymalováním dětského pokoje se raději soustřeďte na to, je skutečně potřebné a důležité. Zodpovědná příprava na porod je tím pravým, čtěte tematické knihy a publikace, také se nevyhýbejte konzultaci se svým porodníkem nebo dulou.

Kromě toho se také ujistěte, že máte všechnu výbavičku pro své děťátko, popřípadě dokupte poslední nezbytnosti. Neopomeňte ani zdravotnický materiál a dětskou kosmetiku. Na všechno si udělejte dostatek prostoru ve skříních a skřínkách.

Další věcí je příprava dětského území, které zahrnuje kočárek, autosedačka, postýlka a přebalovací pult. S rozmístěním všeho potřebného se můžete poradit se svou kamarádkou nebo příbuznou, která už děti má, ta vám poradí, kam co umístit, aby bylo vše pěkně po ruce. Přeci jen dětský nábytek vypadá v každém katalogu krásně, ale ve skutečnosti může jít o nepraktický krám, který bude jen překážet a užitek z něj nebude žádný.

Potravinové zásoby jsou dalším bodem, který nevynechejte. Spíž a mrazák doslova naspěte potravinami a připravenými pokrmy, které se dají připravit do pár minut. Rozhodně tím nemyslíme instantní jídla a polotovary, řeč je třeba o kuskusu se zeleninou apod. Připravit můžete také kvalitní vývary a ty pak zamrazit v sáčku na led, v případě potřeby už jen vyndáte pár kostek zmraženého vývaru a zdravá polévka bez dochucovadel je připravená do 30 minut!

Nakonec se můžete vrhnout i na lehký úklid. vyberte si takové činnosti, které vás nebudou zbytečně přetěžovat a neublíží vám ani nenarozenému miminku. Příkladem nijak nebezpečného úklidu může být utírání prachu, přerovnání věcí ve skříních, praní prádla, nejen vašeho a dětského, ale také toho, které často neperete, tedy záclony, povlečení atd., po porodu už bude čas prát jen běžné oblečení.

Nepodlehněte!

Nejspíš vás bude pořád trápit pocit, že není vše, jak by mělo! Je třeba odolat pokušení mít vše dokonalé, i když hormony velí jinak! Uvědomte si, že hlavní je, aby miminko mělo připravené místo na spánek a hru, nic jiného tolik nehoří. Další věcí už je pak samotný režim chodu domácnosti, jenž pomůže dítěti učit se, jak to chodí.