Varovné příznaky pro hormonální nerovnováhu

Znalost hormonů a významu udržení tohoto základního aspektu zdraví celého těla v rovnováze se v posledních letech poměrně zvýšila.Seznam symptomů, které naznačují možnou poruchu tohoto endokrinního systému je poměrně krátký, avšak tyto příznaky jsou často připisovány jiným problémům, které vedou k přehlédnutí základní příčiny – hormonální nerovnováhy.

Tyto varovné příznaky mohou signalizovat hormonální nerovnováhu

  • Nevysvětlitelná nadváha či úbytek hmotnosti

Hormony hrají hlavní roli při regulaci metabolismu včetně toho, jak naše tělo spaluje kalorie nebo uchovává tuky. Pokud je hladina hormonů v těle v nerovnováze, může docházet k výkyvům vaší hmotnosti, které lze stabilizovat pomocí dietních úprav vašeho jídelníčku.

  • Břišní tuk

Kolísání váhy není jediný problém s hmotností spojený s nerovnováhou hormonů. Je to také neschopnost zhubnout a to především kolem oblasti břicha. Kortizol – hormon, který reguluje funkci nadledvinek, je známý tím, že zadržuje tuk, pokud je ho více v krevním oběhu.

  • Ztráta svalové hmoty

Pokud nedochází k synchronizaci hormonů, tělo brání zpracování a trávení bílkovin z potravy, což vede ke svalové atrofii a neschopnosti vytvářet novou svalovou tkáň.

  • Nepravidelné trávení

Jak již bylo uvedeno, hormony hrají důležitou roli při trávení potravy. Mezi symptomy hormonální nerovnováhy patří i potíže ve střevech – nadýmání, průjem či zácpa.

  • Neobvyklé chutě

Touha po určitém druhu jídla může být často výsledkem jednoduchého nedostatku živin, ale může to být také příčina hormonální nerovnováhy a to především v nadledvinkách, štítné žláze a pankreatu, ta způsobuje chutě na sladké či slané potraviny, stejně jako pocit intenzivního hladu, přestože vaše tělo jíst nemusí.

  • Nadměrné pocení

Tento nepříjemný a často přehlížený příznak může být důsledkem nerovnováhy reprodukčních hormonů u žen, který často způsobuje menopauza nebo užívání antikoncepce.

  • Úzkost, podrážděnost a nálady

Není žádným tajemstvím, že hormonální nerovnováha způsobuje nepravidelné nálady a seznam možných příčin je rozsáhlý – hypotyreóza, nedostatek serotoninu, nadměrná dávka dopaminu nebo nerovnováha GABA mohou všechny přivádět vaše emoce do nepořádek.

Některá přirozená řešení, která mohou pomoci zmírnit změny nálady, zahrnují konzumaci více bílkovin s vysokým obsahem bílkovin, komplexních sacharidů a zdravých tuků, stejně jako vyhnutí se ekologickým toxinům výběrem ekologických potravin.

  • Uvolněné libido

Reprodukční systém je silně závislý na hormonech, aby se udržovala jeho správná funkce. Když hormony těla vypadnou z rovnováhy, ztráta pohlavní frekvence je poměrně častým příznakem. Faktory životního prostředí, stravy a životního stylu přispívají k rovnováze reprodukčních hormonů jak u mužů, tak u žen.

  • Nespavost nebo nepravidelný spánek

Cirkadiánní rytmus, který reguluje energetickou hladinu během celého dne a signalizuje tělu, když je čas spát, je přímo spojen s endokrinním systémem. Z tohoto důvodu hormonální nerovnováha často vede k poruchám spánku, jako je nespavost.

Zanechte komentář