Mazlíček pro děti – Je hlodavec dobrou volbou?

Už dlouho vaše děti žadoní o zvířátko? Chcete jim vyhovět, ale nevíte, kterého mazlíčka by zvládly? Malí hlodavci nejsou příliš nároční, jsou milí a poměrně snadno se i ochočí. Za minimum péče se vám odvděčí přítulností i zvídavostí.

Chcete svou rodinu na přání dětí rozšířit o nového člena? Je třeba zvířátko správně zvolit. Zaměřte se na potřeby, jako je pohyb, prostor, péči, výcvik, čas i peníze. Už nyní víte, že pejsek či kočka je příliš velké sousto, na které je třeba mít hlavně čas? Pak zacilte na menší hlodavčí mazlíčky, kteří nevyžadují tolik péče, času a konečně ani financí za chovatelské potřeby.

Křeček, morče, osmák nebo zakrslý králík?

Hlodavci jsou poměrně společenští tvorové, kteří jsou rádi ve skupinách, proto ocení budou-li mít kamaráda. Nákup dvou hlodavců je však dobrým nápadem i v případě, že máte více dětí. Každé dítě tak bude mít své zvířátko a nebudete docházet k přetahování, kdo bude chovat teď.

Co se týká výběru hlodavce, můžete pořídit křečka, myš, pískomila, osmáka degu, morče, králíka nebo také činčilu. Má-li se vaše dítě podílet na péči o zvířátko, je třeba zohlednit věk dítěte a velikost hlodavce. Menší děti se lépe postarají o menšího hlodavce, jako je myška nebo křeček, starší děti uvítají podílení se na chovu osmáka , morčete nebo zakrslého králíka. Pískomil, potkan a osmák jsou známí svou hbitostí, proto je třeba dávat pozor při vypouštění z klece. Činčila patří mezi největší hlodavce, proto potřebuje větší prostor.

hlodavec

Zvládnou to děti samy?

Ještě před samotným nákupem si dobře promyslete, co všechno hlodavec bude potřebovat a zda to děti zvládnou i bez vaší pomoci. Nejde jen o pravidelné krmení, ale také o čištění klece a dokupování chovatelských potřeb. I když je hlodavec poměrně nenáročným, stále nějakou péči potřebuje.

Co hlodavčí mazlíček potřebuje?

Nákup hlodavce vás nevyjde draho, třeba takový křeček stojí pouhých 50 korun. Snad nejvyšší položkou celého pořízení je klec, její cena se pak liší v závislosti na velikosti, klec pro osmáky bude dražší než pro křečka. Do pravidelných výdajů se pak řadí stelivo a krmivo. Hlodavci potřebují speciální a vyvážené krmivo, které jim dodá všechny potřebné látky a vitamíny zajišťující dlouhý a spokojený život.

Kterým hlodavcem uděláte svému potomkovi radost vy?