Která školka je ta pravá?

Mateřská školka neodmyslitelně patří k vývoji každého dítěte.  Pomáhá rozvíjet dětské chování ve společnosti, navozování prvních kamarádských vztahů, odpoutání se od maminky. Je to místo, které bude vaše dítě navštěvovat několik let, proto byste měli jejímu výběru věnovat náležitou péči.

Na co se při výběru zaměřit?

Reference ostatních maminek

Možná se vám úplně nelíbí budova školky, ale maminky, které tam své ratolesti vodí, pějí chválu na paní učitelky a to by pro vás mělo být směrodatné, neboť jejich přístup k dětem je nejdůležitější.

Vzdálenost od bydliště

I tento fakt hraje důležitou roli. Taktéž se vyplatí přemýšlet nad tím, kdo bude popřípadě dítě ve školce vyzvedávat – vy, manžel či třeba babička nebo starší sourozenec.

Státní, soukromá nebo alternativní školka?

Jestli bydlíte ve větším městě, asi máte širší, ale o to těžší, výběr. Státní školky, soukromé či alternativní (Montessori, Waldorská, zaměřená na jazyk, sportovní…), záleží, kam chcete dítko směrovat.

Státní školky

Nejsou všechny stejné, také nabízejí různá zaměření, dokonce některé mají ve své nabídce i volnočasové aktivity (zpívání, malování, tanec, cvičení).

Výhodou tohoto druhu školek jsou finance, jsou totiž dotované, takže zaplatíte nižší poplatek za provoz a příplatek za stravu. Ceny se však město od města liší. Ve státních školkách je podobný režim, mají svůj rozvrh – stanovenou dobu, kdy si děti hrají, svačí, vykonávají společné činnosti, odpočívají. Děti se zde naučí základy potřebné pro nástup do školy.

Montessori školky

Tento typ školek klade důraz především na přirozenost a individualitu každého dítěte. Jednoduše řečeno si děti „dělají, co a kdy chtějí“, pod dohledem učitele, který zde funguje spíše jako průvodce a kamarád. Dochází zde k podpoře tvořivosti a schopnosti řešit problémy svou vlastní cestou. Na tento typ školek navazují i základní školy prvního stupně, které jsou většinou právě při těchto školkách.

Waldorská školka

Tady se dětí učí nápodobou, pozorováním a experimentováním. Děti dostávají dostatek podnětů ke zkoumání a napodobování, poznávají lidové tradice a zvyky a nápodobou se učí, jak se chovat k lidem a k přírodě.

Soukromé školky

Zde možná oceníte menší počet dětí a maximální vstřícnost vůči potřebám rodičů – přijímají děti i během roku a fungují i o prázdninách.

 

Ať zvolíte jakýkoli typ, základem je, aby dítě bylo spokojené, musí mít neustálý a zodpovědný dohled v odpovídajícím prostředí.

Zanechte komentář