Koronavirus – jak se před ním chránit?

Koronavirus & epidemie

Nákaza novým typem koronaviru se bleskově šíří. V Číně se již počet nakažených vyšplhal na 10 tisíc a hlášeno je již 213 obětí. Počet nemocných nakažených koronavirusem již přesáhl úroveň onemocnění při epidemii SARS v roce 2003.

Koronavirus – původ a příznaky

Epidemie nového koronaviru s prozatímním označením 2019-nCoV vypukla v prosinci 2019 ve městě Wu-chan v provincii Chu-pej v centrální Číně a v polovině ledna již byly hlášeny první případy nakažených mimo pevninskou Čínu. Prvotní skupina nakažených přitom ze začátku jevila známky zápalu plic bez dalších příznaků. Přenos tohoto viru probíhá z člověka na člověka po úzkém kontaktu, který ovšem musí trvat delší dobu. Jedná se o vzduchem přenosnou kapénkovou infekci, která zasahuje sliznice horních i dolních dýchacích cest. Způsobuje běžné obtíže jako nachlazení, horečky, kašel a dušnost. Závažné infekce mohou vést k zápalu plic, selhání ledvin. Následky tohoto onemocnění mohou být i smrtící.

Od 23. ledna je celý Wu-chan v karanténě a provoz veškeré dopravy byl zastaven. Od té doby je pod podobnou karanténou dalších patnáct měst provincie Chu-pej. Mnoho novoročních oslav bylo kvůli této epidemii zrušeno. Hongkong vyhlásil výjimečný stav a nechal do poloviny února uzavřít školy a univerzity. Na boj proti šíření viru přislíbila Čína poskytnout v přepočtu 198 miliard korun. Kvůli rapidnímu zvýšení nakažených, jejichž počet aktuálně stoupl téměř na 10 tisíc, vyhlásila Světová zdravotnická organizace dne 30. ledna 2020 globální stav zdravotní nouze. Ke dni 31. ledna 2020 je již hlášeno 213 osob, které zemřely na následky viru. Všechny oběti byly čínskými občany.

koronavirus

Mimo Čínu se nákaza objevila asi ve 20 zemích a nakaženo je přes 120 lidí. V Německu potvrdilo bavorské ministerstvo zdravotnictví ve čtvrtek večer již pátý případ. Koronavirem se tam nakazili zaměstnanci společnosti Webasto od čínské kolegyně během školení.

Koronavirus v České republice

V Česku se ve dnech 27. a 28. ledna 2020 na nákazu tímto novým koronavirem objevilo několik podezření. První případy se odehrály na Opavsku, kdy se například jednalo o nezletilou dívku, která před nedávnem přicestovala z Číny. Testy na tento vir se však ukázaly jako negativní. Další podezření padlo na muže, který se nedávno vrátil s Číny a obrátil se s respiračními obtížemi na nemocnici v Kroměříži. Výsledky testů byly však naštěstí opět negativní. Podobně tomu bylo i v Českých Budějovicích, kde měl podezření čínský občan. Další dva případy se vyskytly i v Praze, u dvou turistů, jejichž výsledky byly také negativní. Dne 28. Ledna se na Žďársku, ale i v Praze vyskytlo přes 24 dalších podezření, přičemž se u většiny výskyt koronaviru již vyloučil. V Česku tedy doposud žádný potvrzený případ zatím není. Ministerstvo zdravotnictví v tuto chvíli komunikuje jak s mezinárodními organizacemi, tak mezi jednotlivými státy EU například o otázkách evakuace pro české studenty ve Wu-chanu.

Jak se chránit před koronavirem?

V souvislosti s hrozbou epidemie jsou pro občany doporučena preventivní opatření. V době právě probíhajícího chřipkového období proto platí stejná pravidla jako pro chřipková onemocnění. Důležitou prevencí je dodržování základních pravidel hygieny, hlavně časté mytí rukou. Doporučené je používat například i desinfekci, pokud člověk přichází do kontaktu s lidmi, kteří již jeví známky nachlazení. Zároveň jedincům, kteří již trpí respiračním onemocněním, je doporučeno přísně dodržovat pravidla respirační hygieny – řádné užívání kapesníků (nejlépe jednorázových) při kašlání a kýchání, nebo si ústa zakrývat paží/rukávem, nikoliv však rukou, kdy se kapénky mohou jednodušeji přenést dál. Pro občany, kteří cestují nebo se nedávno vrátili z cest domů, při jakémkoli podezření na respirační onemocnění je doporučeno informovat lékařskou službu.

Zdroje:

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/babis-zverejnil-manual-pro-obcany-jak-se-chovat-v-dobe-koronaviru-87252 https://cs.wikipedia.org/wiki/Epidemie_koronaviru_2019-nCoV https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/clanek/pocet-nakazenych-koronavirem-raketove-roste-40311798 https://special.novinky.cz/koronavirus-ncov/index.html https://www.seznamzpravy.cz/clanek/hrozba-ktera-se-siri-po-celem-svete-co-vime-o-zahadnem-smrticim-viru-86931

Zanechte komentář