Děti, které unikly smrti

Děti jsou roztomilé, skvělé a zároveň jsou to nejbezbrannější články naší společnosti.

Dominuje u nich nevinnost, naivita a dětská fantazie. Určitě uznáte, že každé dítě by mělo mít právo prožít si své dětství co nejkrásněji, bezstarostně a bez jakýchkoliv tragédií, které by poznamenaly jeho život. Takhle to ale vždy nefunguje. Každý den je ohrožují nejrůznější situace, ale také zvrácení predátoři (jiné vhodnější a taktní pojmenování nás nenapadá, protože jde spíše o zvířata než o lidi).

Nikdo z nás by však neměl před tímto zavírat oči, a proto Vám dnes předkládáme příběhy několika dětí, které byly uneseny a drženy v zajetí. Jejich příběhy končí naštěstí relativně šťastně, tedy pokud to bereme z toho pohledu, že unikli smrti i spárů, netvora. Nešťastný zážitek jim však bude zajisté ovlivňovat celý život. Upozorňujeme, že následující řádky jsou obzvláště emotivní.

 

Elizabeth Shoaf

Tmavá díra pět metrů pod zemí. Dveře zajištěné výbušninou. V tomto vězení uprostřed lesa v Jižní Karolíně prožila 14-letá Američanka Elizabeth Shoaf hrůzostrašných deset dní. Na cestě ze školy unesl školačku sexuální deviant Vinson Filyaw (36). Odvážná dívka přivolala pomoc esemeskou z únoscova mobilu. Matce poslala textovou zprávu. „Pomoz mi, mami, sedím v podzemní díře. Všude kolem mě je les!“Policie začala ihned pročesávat celou oblast, ze které byla poslána esemeska. Nakonec se speciálním jednotkám podařilo najít Elizabethinu skrýš a osvobodit ji.

Steven Stayner

Několik dní před Vánocemi roku 1972 zmizel i sedmiletý školák Steven Stayner. Následné pátrání nikam nevedlo. Cestou ze školy zastavil Stevena psychicky narušený Kenneth Parnell. Po sedmi letech Steven úspěšně utekl a všechno vypověděl policii.

Natascha Kampusch

Nataschu Kampusch unesl 3. března 1998 Wolfgang Priklopil. Ráno, když šla do školy, ji popadl a přinutil nastoupit do bílé dodávky. Ve svém domě ji pak věznil následujících osm a půl roku. Reálná šance na útěk se jí naskytla až koncem srpna 2006, když venku myla auto. Priklopil se vzdálil, když mu zazvonil telefon, což Natascha využila, podlezla plot a zaklepala na okno sousedce. Pachatel utekl ještě před příjezdem policie, krátce nato však spáchal sebevraždu, když se postavil před jedoucí vlak.

Přestože jde o smutné příběhy, všechny končily vysvobozením dětí, a to zejména díky jejich vlastní odvaze. Kde je život, tam je i naděje, že vše bude opět dobré. Rodičům z takových příběhů nabíhá husí kůže. Rychle si k sobě přitulte toho svého rošťáka a chraňte si ho jako oko v hlavě, i když Vám z něj jde občas hlava kolem.