Obezita u dětí – jak jí předcházet?

Obezita už dávno není záležitostí jenom dospělých, ale čím dál častějším problémem je dnes obezita u dětí . V České republice se stále zvyšuje procento dětí trpících obezitou, což je jeden z ukazatelů nesprávné výživy a bohužel i důležitý rizikový faktor výskytu pozdější obezity v dospělosti. Jak ale zabránit tomu, aby se mezi obézní děti neřadili i naši potomci?

V dětství si utváříme návyky stravování, které se s námi potáhnou až do dospělosti

Právě dětství je z hlediska udržování normální hmotnosti velmi stěžejním obdobím. Málokdo si ale uvědomuje, že právě v nejútlejším věku své ratolesti učíme stravovacím návykům, které si s sebou ponesou až do daleké budoucnosti.

Eating donuts

Je důležité začít už doslova od narození a co nejdéle své dítě kojit. Doporučováno je kojit své dítě výlučně do 6. měsíce věku a poté až zařazovat příkrmy. Až začnete svému dítěti dávat nemléčnou stravu, vždy začínejte (nedosolovanou) zeleninou, rozmixovanou do tekuté podoby.

Pokud byste začali naopak ovocem, vaše dítko by si rychle zvyklo na příjemně sladkou chuť a zeleninové příkrmy by začalo okamžitě odmítat. Pozvolna pak zařazujte zeleninovo-masové příkrmy a až nakonec ovocné, jednodruhové kašičky.

Jednoduché cukry zařazujte výhradně formou ovoce

Jakmile vaše dítě povyroste a bude moci jíst stejnou stravu jako vy, pamatujte, že byste měli jít dítku především příkladem. Pokud se ve vaší rodině stravujete zdravě, pestře a vyváženě, pravděpodobně nebude mít problém si na stejné stravování zvyknout i vaše dítě.

eating-796489_640

Dbejte na obecné zásady zdravého životního stylu.A to už od útlého věku. Pak je větší pravděpodobnost, že obezita u dětí nebude Vaší noční můrou. Naučte své dítě jíst zeleninu, ovoce, celozrnné obiloviny a libové maso. Pokuste se je vyvarovat sladkostí a technologicky zpracovaných, vysoce solených potravin po co nejdelší dobu. Právě v dětství si totiž lidské tělo vytváří předpoklady, kolik tuku bude schopné si do budoucna uložit do zásoby.

Učte děti jíst pravidelně!

Největším problémem bývá počátek školního režimu, když dítě nemůžeme kontrolovat po celý den a začíná být hlavně na jeho úsudku, co popřípadě zvolí do jídelníčku. Zde je důležité, aby mělo dítě dostatečný energetický základ z domova, ať už hovoříme o snídani či svačině.

Dohlédněte tedy na to, aby vaše ratolest pravidelně snídala a udělejte si čas i na přípravu pestré, výživné a zdravé svačiny, která vaše dítě zasytí až do oběda. Tak nebude mít potřebu vyhledávat sladkosti či jiné pochutiny.

Pitný režim u dětí raději kontrolujte, vyhýbejte se cukru

Dávejte pozor také na to, aby váš potomek dodržoval pitný režim. Vyhýbal se konzumaci slazených limonád a zbytečného popíjení vysoce energetických džusů a ovocných šťáv. Zařazování light a jiných výrobků je spíše nevhodné. Pokud má vaše dítě zatím normální váhu, potřebuje všechny důležité živiny v celém svém spektru, nevyjímaje tuků.

Jakmile budete těmto návykům dítko učit již od nejmladšího věku, v budoucnu se jim to mnohokrát vrátí. Jejich předpoklad mít nadváhu se sníží na minimum. Učte své děti jíst, jak nejlépe umíte a vyvarujte je toho, aby se potýkaly s obezitou jež je dnes právem zařazována mezi nebezpečná civilizační onemocnění.

Autor: Bezhladovění.cz

run-1321278_640