V prvních měsících života rostou děti velmi rychle, pro správný růst a vývoj proto potřebují celou řadu látek, vitamínů a minerálů. Patří mezi ně i železo.
Nedostatek železa
V lidském těle se tato minerální látka vyskytuje jako součást hemoglobinu ( klíčová část červených krvinek, které mají za úkol roznášet kyslík) a v podobě myoglobinu (červené barvivo – zásobuje kyslíkem svaly). Také má velký podíl na ochraně organismu, je tedy velice důležité pro správné fungování imunitního systému. Velmi důležité je i v případě kognitivních funkcí, k nimž patří vnímání, schopnosti učit se a udržet pozornost.
Při nedostatku železa se jedná o chudokrevnost (anémie), která způsobuje především snížení obranyschopnosti organismu. Projevuje se různými způsoby. Mezi nejčastější projevy patří nedostatek energie, únava, bledá kůže, větší náchylnost k infekcím. U některých dětí se zhoršuje vnímání. U kojenců a batolat může být nedostatek železa příčinou opožděného psychomotorického vývoje.
Kde se železo vyskytuje
První přísun získávají děti z mateřského mléka. Pokud začínáte dětem dávat příkrmy, měly by obsahovat dostatečné množství železa. Jeho vstřebávání také lze podpořit dostatečným přísunem vitamínu C.
Železe není obsaženo jenom ve špenátu. Najdeme jej, v dobře vstřebatelné formě, v mase a rybách. Dobrým zdrojem železa jsou i játra. Mezi zeleninou je to pak petrželová nať, pažitka, brokolice, zelí či zelená listová zelenina. Z ovoce jsou to především broskve, meruňky, rybíz, borůvky, švestky nebo hroznové víno.
Železo sde nachází také v luštěninách a obilovinách, které můžeme zařadit do jídelníčku již v prvním roce života.
V období růstu je potřeba železa poměrně velká, proto je vhodné dbát na jeho pravidelný přísun. Železo lze také dodávat pomocí celé řady potravinových doplňků.
Zanechte komentář
You must be logged in to post a comment.