Jak vybrat kojící podprsenku?

Kojící spodní prádlo je po porodu nutností, bez které se prostě neobejdete! Zjistěte, jak vybrat správnou kojící podprsenku!

Změny, které vyžadují nové spodní prádlo!

Již během těhotenství se prsa mění. Šestý a osmý týden je ve znamení zvětšených bradavek i dvorců a výraznějších prsních žil. S přibývajícími týdny v těhotenství pak přichází změna nejvíce patrná, prsa se zvětší až o několik velikostí.

Největší nárůst prsní tkáně probíhá v prvních třech měsících, po zbytek těhotenství už není nárůst tolik viditelný. V případě prvního dítěte lze očekávat, že se vám prsa zvětší až o dvě velikosti. Z toho důvodu je také nutností koupě nového spodního prádla již v době očekávání.

Mateřská podprsenka by vám měla především dobře padnout, neměla by nikde tlačit ani odstávat. Správným těhotenským prádlem dodáte svým prsům důležitou podporu i pohodlí.

Po porodu

Po narození miminka bude zapotřebí mít kvalitní kojící podprsenku, která vám umožní diskrétní a pohodlní kojení kdykoliv bude potřeba. Nákup kojícího spodní prádla by jste neměla nechávat na dobu po porodu. Vhodné je mít již vše připravené předem.

Správná velikost

Na nákup kojící podprsenky se vydejte někdy v době těsně před porodem, kdy již budete mít jasno, jakou velikost potřebujete. Nakupovat kojící prádlo dříve než v posledních týdnech těhotenství vede pouze k omylům při nákupu. Tím, že budete odhadovat svou velikost a nakupovat větší velikosti, vyhodíte peníze za nevhodné a špatně padnoucí prádlo. Špatně zvolená kojíc podprsenka vám může způsobit bolesti prsou, špatnou tvorbu mateřského mléka a jeho průtoku i celkové nepohodlí.

Podprsenku ke kojení je třeba zkoušet již s absorbčními vložkami a chladícími polštářky, jedině tak budete mít jistotu, že se vám tam zmíněné doplňky vejdou.

Správně padnoucí podprsenku poznáte tak, že vás nikde netlačí, prsa v ní nejsou utlačovaná, přesto jim dodává potřebnou podporu. Vybírejte modely, které mají tzv. klip na kojení, který umožňuje manipulaci při kojení jednou rukou. Oceníte také širší ramínka, která zajistí větší komfort díky zvýšené podpoře držení prsou.

Podprsenka by měla být ušitá z antibakteriálního materiálu, který nebude dráždit vaší citlivou pokožku po porodu.

Kostice – Ano či ne?

Zda kojící podprsenku s kosticí nosit, si musíte rozhodnout vy sama. Některé maminky kostici preferují kvůli větší podpoře prsou, jiné ji zas odsuzují kvůli nevyhovujícímu tlaku na mléčné kanálky, které narušuje průtok mateřského mléka. V případě volby podprsenky s kosticí je nutné volit takovou, která bude skutečně dobře sedět. Na spaní pak mějte podprsenku bez kostic.

Kojící spodní prádlo

Prádlo ke kojení je možné také doplnit o speciální kojící oblečení, které umožňuje diskrétní přístup k prsu během potřeby kojení. Existují různé trika a topy ke kojení.