Jak si vyrobit desinfekci

3 možnosti jak si vyrobit dezinfekci

I když jsou dezinfekce funkční, nikdy vám dostatečně nezastoupí správné a časté mytí rukou. Opravdu tak nezapomínejte na to, že teplá voda, mýdlo a až půlminuta mytí, jsou vždy tou nejspolehlivější cestou, jak se zbavit bakterií a virů. Dezinfekce jsou skvělou alternativou třeba pro pobyt venku, či na cesty. I když si zvyknete dezinfekce používat a mít je raději vždy po ruce, je bláhové si myslet, že dále není potřeba si ruce často mýt. Správné mytí rukou bude potřeba vždy.

Některé dezinfekce mohou pokožku vysušovat. Suchá pokožka, znamená oslabená pokožka, náchylnější k bakteriím a různým infekcím. Proto je vhodné ruce dostatečně hydratovat a i tímto krokem problémům předcházet, čili důsledně uzavřít celé to kolečko, které s celkovou hygienou a zdravím, souvisí.

WHO návod ze surovin, které seženete v drogerii nebo lékárně

Pro výrobu domácího dezinfekčního gelu podle návodu WHO si připravte čistou litrovou lahev, glycerin (známý též jako glycerol), peroxid vodíku o síle 3 % a litr čistého alkoholu (ideálně 96% etanol nebo 99,8% izopropylalkohol). Dále budete potřebovat ještě jednu nebo dvě injekční stříkačky a převařenou vodu.

Deset minut a je hotovo. Do litrové lahve s ryskou nalijte 830 mililitrů alkoholu, ke kterému stříkačkou přidáte 42 mililitrů peroxidu vodíku. Směs důkladně promíchejte a po promíchání přidejte novou nebo převařenou stříkačkou 15 mililitrů glycerolu. Opět vás bude čekat promíchání vzniklé směsi. Pak už jen stačí dezinfekci doplnit převařenou vodu do jednoho litru. Po promíchání nechte tři dny odstát v tmavé místnosti.

Domácí antibakteriální gel, šetrnější k pokožce

Stačit vám budou jen tři běžné ingredience.

  • 200 ml etanolu
  • 1/3 šálku gelu z aloe vera
  • éterický olej (5-10 kapek podle zamýšlené intenzity vůně) – nemusí být

K dezinfekci rukou by vám samozřejmě stačil i jen samotný alkohol. Ten však není úplně šetrný k pokožce, a navíc s ním bývá problém i co do použití. Kape, na pokožce téměř neulpívá a je zcela nevhodný pro cestování.

Ethanol smíchejte s gelem z aloe vera a poté i s vybraným éterickým olejem. Nemusíte vybírat ten s dezinfekčními účinky, alkohol tohle dost dobře zastane sám. Ovšem chcete-li mít jistotu, můžete sáhnout po levanduli, tea-tree oleji, kadidlu, rozmarýnu, tymiánu, jalovci nebo třeba mydlici lékařské. Éterický olej tu slouží zejména k přebití nepříjemného pachu alkoholu. Gel z aloe vera pak působí na pokožku i po stránce péče a dodává gelu příjemnou konzistenci, která se dobře nanáší.

Octový sprej na ruce. Dezinfekce, kterou zvládnete za pár minut

Příprava domácího dezinfekčního spreje, který nelepí, čistí a vaši peněženku ušetří velkých výdajů.

K výrobě dezinfekčního spreje budete potřebovat:

  • ½ menšího hrnku jablečného octa
  • ½ menšího hrnku bílého octa
  • ¾ menšího hrnku vody
  • Esenciální olej, který je vhodný pro kontakt s pokožkou. Takového olejíčku pak můžete přidat i 50 kapek (ale množství je otázka vkusu. Nemusíte octový odér mermomocí přebít. Kapek můžete dát podstatně méně. Vybírejte vůně, které se vám líbí. Např. rozmarýn, mátu, levanduli, atd.)
  • Čistou a tmavou lahvičku s rozprašovačem

Jak budete při výrobě dezinfekčního spreje postupovat:

  • Ze všeho nejdřív smíchejte jablečný ocet s esenciálním olejem
  • Teď dobře protřepejte
  • Na řadu pak přichází voda
  • A nakonec přidáte i bílý ocet, a opět vše protřepete
  • Váš dezinfekční sprej je připravený k použití

Zdroje: https://mamci.cz/domaci-antibakterialni-gel-navod/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

https://mamci.cz/domaci-antibakterialni-gel-navod/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

https://babinet.cz/clanek-25453-octovy-sprej-na-ruce-dezinfekce-kterou-zvladnete-za-par-minut.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

https://www.bydlimekvalitne.cz/dezinfekcni-gel-uz-asi-nekoupite-vyrobite-si-ho-ale-ze-tri-surovin?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Zanechte komentář