Jak na rýmu

Chladné a deštivé počasí s sebou přináší i různé zdravotní potíže. Mezi ty nejčastější patří rýma a kašel. Ty jsou zvláště časté u dětí, ale většinou se nejedná o závažný zdravotní problém. Nabízíme několik tipů, jak v tomto období dětem pomoci.

Spaní – zvednutá hlava. Nepřidávejte však polštáře, raději nadzvedněte matraci (tady můžete použít polštář na podložení matrace). Také můžete zvednout nohy postele.

Vzduch v místnosti – ne příliš suchý. V zimním období, kdy je zapnuté topení, si můžete pomoci mokrým ručníkem nebo zvlhčovačem vzduchu umístěným na radiátoru. Využít můžete také rozprašovač na květiny. Na noc můžete blízko hlavy umístit nádobu s vodou (ale pozor, aby ji dítě v noci nepřevrhlo. Pravidelně větrejte, ale pozor na průvan. Malý pacient by měl být stále v teple.

Dostatečný přísun tekutin – pomůžete tak rozředit hleny, které půjdou lépe z nosu vysmrkat. Jako nápoje volte minerální vody bez bublinek, bylinkové (lípa, jitrocel, šípek) nebo ovocné čaje. Můžete je doplnit citronovou šťávou (obohatíte je o vitamín C). Vhodné jsou i řidší polévky.

Inhalace –  pokud není vaše dítě alergické, využijte silice (tea tree, eukalyptus, borovice), které můžete použít do difuséru nebo je nakapat na mokrý ručník, který lze umístit na topení. K inhalování lze využít i odvar z heřmánku nebo tymiánu.

Nosní kapky – lze používat spíš u starších dětí, u miminek výběr konzultujte s vaším lékařem. Pozor – používejte maximálně 3x denně, mohlo by dojít k poškození nosní sliznice. V nabídce najdete také nosní spreje s mořskou vodou a minerálními či fyziologickými roztoky. Ty přispívají k zvlhčování sliznice a uvolňování nosních hlenů a můžete je používat dlouhodoběji.

Odřený nos – ideální je používat papírové kapesníčky, jsou ke kůži šetrnější. Odřenou kůži můžete ošetřit jemným mastným dětským krémem, či krémem s panthenolem nebo hojivými bylinnými výtažky – z měsíčku či heřmánku.  Účinná je též majoránková mast. Také můžete použít oleje – rakytníkový, třezalkový, měsíčkový nebo olivový. Dobrý je také krém s bambuckým máslem, který suchou kůži zvláční.  Není vhodné používat masti antibiotické (jsou určeny k léčbě závažnějších problémů).

Zanechte komentář