Děti a hudební nástroje

Vaše děti objevily zvuky a vy je chcete podpořit. Hra na hudební nástroj patří mezi nejčastější dětské aktivity a pro děti má celou řadu pozitivních přínosů. Podporuje aktivitu pravé mozkové hemisféry, dochází tak k rozvoji mozku a paměti.

Pomáhá procvičovat souhru a koordinaci rukou s dalšími smyslovými orgány. Výrazně ovlivňuje tvořivost, sebevyjadřování a emoční vývoj. Má pozitivní vliv v boji s trémou.

Jaký je však ten nejvhodnější a kdy začít? To jsou nejčastější otázky. Přinášíme vám několik tipů.

Kdy začít

Čím dříve, tím lépe. Dítěti tak umožníte dosáhnout přirozenosti a plynulosti v krátkém čase. V předškolním věku mezi čtvrtým a pátým rokem života je již dítě schopno vnímat a soustředit se naplno, dobře udrží pozornost a navíc je zvídavé a rychle se učí novým věcem.

Jaký nástroj zvolit

Před výběrem jednoho nástroje je dobré, aby si dítě vyzkoušelo hru na více nástrojů a rozhodlo se, který mu bude vyhovovat nejvíce. Při výběru nástroje však hraje důležitou roli i povaha dítěte. Zamyslete se nad tím jaké je – společenské, soutěživé nebo naopak klidné a tiché.

Důležitá je i velikost nástroje. S některými je, kvůli jejich rozměrů, obtížnější manipulace.

Za zvážení stojí i zapůjčení nástroje, především toho cenově dražšího. Možná časem vaše dítě zjistí, že se mu hra nelíbí. A co pak se zakoupeným nástrojem?

Nejčastější hudební nástroje

První hudební nástroj, když nebudeme brát v potaz dětské hračky, se kterým se děti setkají, nejčastěji bývá zobcová flétna, kterou mají i většiny dnešních školek. Dále pak jsou to housle, kytara, klavír nebo klávesy.

  • Zobcová flétna – nástroj i pro ty nejmenší

Hra na tento hudební nástroj je poměrně snadná. Flétnu můžete brát kamkoli s sebou a její pořízení nezatíží rodinný rozpočet. Navíc má pozitivní vliv na dětské zdraví – podporuje správnou dýchací techniku, posiluje brániční svaly, zvyšuje kapacitu plic. Je to nás

Zanechte komentář