Jak správně kojit – O technice kojení, bolestivosti bradavek a tvorbě mléka

Máte problémy s kojením? Bolí vás bradavky? Nevíte, jak podpořit tvorbu mateřského mléka? Odpovědi najdete v našem článku!

Většina matek se ještě před porodem rozhodne, že bude kojit, ale jen málo matek to vydrží více jak půl roku. Kojení se pro některé maminky může stát noční můrou, a to kvůli špatné technice, vysoké bolestivosti apod.

 

Technika kojení má vliv na kvalitu kojení

Pro správné kojení je důležité znát správnou techniku kojení. maminkám by mělo být již v porodnice vysvětleno, jak správně kojit. V opačném případě totiž přichází na řadu poranění bradavek, které celé kojení značně zkomplikuje. Pokud ženu bradavky bolí, stává se pro ní kojení nepříjemnou noční můrou, což vycítí i miminko. Výsledkem je pak trápení se obou dvou. Mnohé maminky řeší problémy s kojením tzv. kloboučky, ty jsou ovšem pro poraněnou bradavku vůbec tím nejhorším.

 

Kojící klobouček – skutečně pomáhá?

Klobouček je skvělá pomůcka, pokud má žena bradavky příliš ploché nebo krátké, a tak nedosáhnou k pusince miminka, respektive k jeho sacímu místu. Ale v případě poraněných a bolestivých bradavek způsobí klobouček ještě větší problémy.

Klobouček v kombinaci s poraněnou bradavkou způsobuje dítěti i matce větší komplikace. Bradavka se pod kloboučkem stává bolestivější a nemá ani možnost zahojení se. Navíc, pokud má žena prsa nalitá mlékem, je pro dítě obvzlášť těžké přes klobouček pít. Nutno podotknout, že takto obtížné sání na každé miminko zvládne.

 

Jaká je tedy správná technika kojení?

Co se týká správné techniky kojení, je důležité držet se těchto bodů:

Poloha – Poloha maminky i dítěte je velice důležitá. Vždy mějte své děťátko jeho bříškem na břiše svém.

Sání – V případě úspěšného kojení, je důležité, aby mělo dítě široce rozevřenou pusinku a vy jste zasunula bradavku i s dvorcem hluboce dovnitř. Bradavka se musí dotknout sacího bodu v pusince miminka. Ten se nachází na hranici měkkého a tvrdého horního patra. Miminko nesmí při přiložení prsu plakat a křičet.

Kojení – Dodržujte zásadu, že by se mělo přikládat dítě k prsu, ne naopak. Pořiďte si kojící polštář, který vám kojení značně usnadní.

Mateřské mléko – V případě tvrdého prsu, je sání pro dítě více náročnější, proto si prso nejdříve chlaďte plenou namočenou ve studené vodě. Před kojením nejprve prso odstříkávejte rukou, nikoliv odsávačkou, po dobu, než se mléko nerozteče a dvorec nezměkne. Pokud budete kojit s tvrdým dvorcem, bude pro dítě sání značně komplikované a vám snáze poraní bradavku.

 

Péče o poraněnou bradavku

Pokud máte poraněnou bradavku, je důležité vyhnout se použití kojícího kloboučku.

Poraněnou bradavku nechat odpočinout si po dobu 2-3 kojení a kojit z druhého zdravého prsu. Je ovšem důležité nemocné prso během jeho ‘’nečinnosti’’ odstříkávat pomocí ruky.

O nemocnou bradavku pečujte, mějte jí na otevřeném vzduchu, čímž podpoříte hojení, také jí často natírejte lanolínem.

 

Podpora tvorby mléka

Existují dvě zásady podpory tvorby mléka:

  • Čím více dítě saje, tím více se bude nové mléko tvořit.
  • Čím více mléka dítě vypije, tím více se ho vytvoří.

Jak zvládáte kojení vy?