Skvělý tip na výlet s dětmi – do pohádkové říše

Jezdíte rádi na kole a zároveň si říkáte, že letos byste mohli vyrazit na víkendový výlet celou rodinou? Jízda na kole a koupání představují svobodu, romantiku a radost ze života.

Na rozhraní jižních Čech a Vysočiny se nachází krásná turistická oblast v okolí městečka Kamenice nad Lipou. Tato malebná krajina je vyhledávaná pěšími turisty i cyklisty a nabízí nespočet možností kam vyrazit na výlet. Bylo zde vybudováno nebo obnoveno množství naučných stezek a cyklostezek, které lákají rodiny s dětmi. Pokud se rozhodujete kam na výlet s dětmi na kolech, naplánujte si jako výchozí bod Kamenici nad Lipou, která vás jistě mile překvapí. Kousek od náměstí se rozprostírá zámecká zahrada s významnou lípou, podle které získalo městečko svůj název.

Památná lípa

V opodál stojícím zámku se nachází stálá expozice historických i současných hraček. S dlouholetými osudy města vás zde seznámí Muzeum pro všechny smysly. Expozici doplňují krátkodobé výstavy a každoroční festival hraček z přírodních materiálů Hračkobraní.

K výletu patří zážitky.

V městečku najdete i Rodinný zábavní park Fábula. Zde začíná ta pravá zábava pro děti při veselém seznamování s českou klasickou pohádkou. V tomto zážitkovém parku objevíte desítky atrakcí a her. Areál je plný aktivit i za nepříznivého počasí. Jednotlivé atrakce mají různou obtížnost a do volnočasových aktivit se mohou zapojit i dospělí hráči. Nejoblíbenější je Putování za pokladem. Na této zážitkové cestě plné zapeklitých úkolů vás čekají živé bytosti z českých pohádek, aby vám situaci v pohádkovém sklepení ještě více ztížily a hlavně vás dobře pobavily.

Užít si můžete i divadelní představení, únikovku „Útěk ze žaláře“, hru „Tajemné šifrování“ nebo třeba večerní programy v krčmě, či nespočet kulturních akcí. Letos se můžete těšit například na staročeskou pouť, průvod Krampus čertů, týden princů a princezen s Pavlem Trávníčkem nebo hodokvas, vepřové hody, či Fábulův festival minipivovarů. A pokud tu budete moci strávit opravdu celý den, stihnete i tvoření v dílnách,  mini ZOO, království hlavolamů a nebo expozici obřích společenských her.

K výletu patří i kulturní památky.

Evropskou zajímavostí města Kamenice nad Lipou je lesní hřbitov Bradlo s kaplí sv. Máří Magdaleny. Je považován za nejkrásnější ve střední Evropě. V jihozápadním svahu se nachází jeskyně zvaná Luteránská, v níž se podle pověsti tajně scházeli nekatolíci. Na hřbitov vede křížová cesta s patnácti kamennými pomníky od Zámeckého rybníku na horu Kalvárii (dnes Melíšek).

zámek Kamenice nad Lipou

 

Součástí Centra pro zahradu, les a volný čas v Kamenici nad Lipou je Arboretum Johanka. Stanice pořádá pravidelné dětské letní tábory, vyjížďky a jízdy bryčkou, výuku jízdy na koni, ale i křtiny hříbat. Botanická zahrada je koncipována ze stromů, keřů se vstupem kolem zálesáckého srubu a indiánskou vesnicí. V areálu se nachází také kolářské muzeum.

Nedaleko od Kamenice nad Lipou leží rybník Kalich o rozloze asi 10 ha, v jehož okolí proběhla bitva mezi Menhartem z Hradce a Husity. Rybník nabízí příjemné koupání v krásné přírodě. Rybník Kalich nabízí pro rekreaci upravenou pláž s kabinkou na převlékání a schůdky umožňující snadný vstup do vody.

Na tříkilometrové naučné stezce Vítězslava Nováka od zámku v Kamenici nad Lipou k myslivně Johanka se seznámíte s přírodou, lesním hospodářstvím, zajímavostmi Kamenicka a s životem a dílem hudebního skladatele Vítězslava Nováka, kamenického rodáka. Vede proti proudu říčky Kamenice přes Hamerky, Pecovský rybník a Modřínovou alej. Má 12 zastávek. Podél trasy je vysázeno mnoho cizokrajných dřevin.

S párou za Fábulou!

Pokud jste ještě nikdy nejeli parním vlakem, můžete se svézt některým z jindřichohradeckých pravidelných parních vlaků, které se vypravují na cestu během letní sezóny. Projeďte se po poslední úzkorozchodné železnici v Čechách. Vybrat si můžete například Pohádkový parní vlak, jehož pondělní jízdy příznačně nazvané „S párou za Fábulou!“ zajíždí právě do Kamenice nad Lipou. O vaši zábavu při cestě malebnou přírodou se postará pohádková bytost a budete-li chtít, odvede vás přímo do zážitkového parku Fábula.

Přesvědčili jsme vás, že dovolená s dětmi v ČR může být naučná, ale přitom dobrodružná a zábavná? Pokud ano, vydejte se na výlet s dětmi do Kamenické, atraktivní, turistické destinace a objevte další krásy tuzemska.

Zábavní park Fábula

Zanechte komentář