Přivýdělek na mateřské dovolené

Přivýdělek při mateřské? Poradíme Vám, jak o mateřskou nepřijít.

Jak dlouho trvá mateřská dovolená? Jistě již všichni víte, ale pro pořádek vše shrneme. Na mateřskou dovolenou se nastupuje 6 až 8 týdnů před plánovaným porodem. Celkem mateřská dovolená trvá 28 týdnů. Šest týdnů před porodem a šest týdnů po porodu žena výslovně nesmí pracovat. Při porodu dvojčat a vícerčat trvá mateřská dovolená 37 týdnů. Pokud si žena platila nemocenské pojištění (nejméně 270 dní během posledních dvou let před porodem), má nárok na peněžitou pomoc v mateřství Zaměstnavatel musí zařadit ženu po návratu z mateřské dovolené na její původní pozici, nemusí to být ale stejné pracovní místo, může být např. v jiném oddělení.   

Hrubá mzda/ Výše podpory v mateřství 2015  
 10 000Kč      6 930 Kč rodina
 15 000Kč     10 380 Kč 
 20 000Kč    13 830 Kč 
 25 000Kč    17 280 Kč                                                                                            30 000Kč    19 680 Kč 
 35 000Kč    21 750 Kč   

Rodičovská dovolená

  • Rodičovská dovolená začíná od 29. týdne mateřské a může trvat až do čtyř let věku dítěte.
  • Povinně musí držet zaměstnavatel místo ale jen do tří let věku dítěte.
  • Na rodičovskou dovolenou může na rozdíl od mateřské nastoupit matka i otec.
  • Rodiče si mohou vybrat, jestli chtějí čerpat státní rodičovský příspěvek po dobu dvou, tří, nebo čtyř let. Od  toho se odvíjí výše dávky.
  • Zaměstnavatel nemusí rodiče vracejícího se z rodičovské dovolené přijmout na místo odpovídající jeho původnímu pracovnímu místu, nemusí to ale být jeho původní pozice.

Přivýdělek na mateřské dovolené

  • Žena o peněžitou pomoc v mateřství nepřijde, pokud v průběhu mateřské začne podnikat a podnikáním si přivydělávat.
  • Výše výdělku není nijak omezena. Když je rodič v práci, musí zajistit hlídání jinou dospělou osobou  (např.babička, děda)
  • Do jeslí je možné dát dítě mladší dvou let maximálně na 46 hodin týdně. Starší děti lze dát do jeslí, nebo podobného zařízení již bez omezení.
  • Pokud si chcete přivydělat u svého původního zaměstnavatele, nesmíte vykonávat tu práci, za kterou čerpáte mateřskou dovolenou. Většinou se to řeší dohodou o provedení práce. Dohoda o provedení práce může být uzavřena i s více zaměstnavateli. Jsou-li uzavřené dvě dohody u jednoho zaměstnavatele, příjmy se z těchto dohod sčítají.
  • Měsíční přivýdělek do 10000,- korun, nezakládá povinnost odvádět sociální a  zdravotní pojištění. Z  částky nad 10000,-Kč, je zaměstnavatel povinen pojištění odvést.

Chcete-li si najít přivýdělek k mateřské dovolené, nebo i nové pracovní místo, zkuste to s
s  nabídkou 41 tisíc volných pracovních míst z celého světa.

kontakt-612061_1280                                                                                                                  Zdroj: Práce.cz   Foto: Pixabay

Zanechte komentář